Mörtsjödubbelnsö 2010-05-09 19:55
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

    Pl Namn                        År   Dst Klubb                                 Tid Tvlmärke         



H80  (5)       2970 m                      

     1 Lennart Westergren          30    15 Söders SOL Tyresö                   46:42 G                
     2 David Jonsson               29    15 Hammarby IF OF                      54:13 S                
     3 Per Wester                  23    15 Gustavsbergs OK                   1:06:43 B                

       Henning Hamilton            29    15 Enebybergs IF                   ej fullf.                  
       Börje Palmqvist             30    15 Järfälla OK                      ej start                  



H75  (10)      2970 m                      

     1 Arne Åhman                  35    16 OK Klemmingen                       38:31 G                
     2 Olof Rudin                  34    15 Tumba-Mälarhöjden OK                41:06 G                
     3 Albert Mård                 35    15 Bromma-Vällingby SOK                41:41 G                
     4 Karl-Erik Mogren            31    15 Stigfinnarna                        41:42 G                
     5 Alf Lundkvist               32    16 OK Tor                              42:58 G                
     6 Ivar Nordberg               33    15 OK Älvsjö-Örby                      44:46 S                
     7 Hans Jonsson                32    15 Hammarby IF OF                      48:51 S                
     8 Bengt Yttermo               32    15 OK Södertörn                        55:59 B                
     9 Lars Sandvik                32    15 OK Ravinen                        1:03:53                  

       Lars Löthman                35    15 Järfälla OK                      Ej godk.                  



H70  (11)      3970 m                      

     1 Åke Andersson               39    15 OK Älvsjö-Örby                      45:41 G                
     2 Rune Carlsson               36    15 Sundbybergs IK                      47:05 G                
     3 Benny Bogstedt              40    15 Tullinge SK                         48:36 G                
     4 Ulf Eskilsson               36    15 OK Södertörn                        53:14 S                
     5 Sture Nilsson               39    15 Stockholmspolisens IF OF            54:15 S                
     6 Erland Ljungström           36    15 Spårvägens OK                     1:03:40 S                
     7 Lars Nord                   40    16 Södertälje IF                     1:07:08 B                
     8 Lars Roos                   39    15 Attunda OK                        1:08:42 B                
     9 Gunnar Dahlström            39    15 Fredrikshofs IF Skid & OK         1:11:19                  
    10 Åke Sander                  38    15 IFK Lidingös Skid o OK            1:11:37                  

       Sune Lindell                39    16 OK Hällen                        Ej godk.                  



H65  (19)      3970 m                      

     1 Roland Kusgård              45    16 Södertälje-Nykvarn OF               35:32 G                
     2 Bengt Eriksson              42    15 Väsby OK                            39:54 G                
     3 Stig Thorsson               45    16 Södertälje-Nykvarn OF               44:35 S                
     4 Göran Larbo                 45    15 Attunda OK                          48:34 S                
     5 Hans Eriksson               44    15 SOIK Hellas                         48:54 S                
     6 Lars Jonasson               44    15 Järfälla OK                         49:09 S                
     7 Örjan Kampegård             45    15 OK Södertörn                        50:37 S                
     8 Bengt Mattiasson            43    16 Södertälje-Nykvarn OF               51:16 B                
     9 Ronny Hedlund               43    15 OK Södertörn                        52:30 B                
    10 Sverker Tirén               45    15 SOIK Hellas                         57:40                  
    11 Jan Olof Norén              44    15 Järla Orientering                   59:57                  
    12 Gunnar Eriksson             45    15 Järfälla OK                       1:00:04                  
    13 Ingemar Johnsson            44    15 Haninge SOK                       1:01:01                  
    14 Lars Nordin                 44    15 Solna OK                          1:01:51                  
    15 Bo Hedlund                  41    15 IFK Enskede                       1:01:58                  
    15 John Östlund                45    15 Sundbybergs IK                    1:01:58                  
    17 Holger Lindh                41    19 Långvikens OK                     1:07:45                  
    18 Christer Lundin             42    11 OK Renen                          1:16:22                  

       Olle Öberg                  42    15 Skogsluffarnas OK                ej start                  



H60  (22)      4590 m                      

     1 Ingemar Gard                50    15 Söders SOL Tyresö                   52:42 G                
     2 Magnus Haraldsson           50    15 Gustavsbergs OK                     55:14 G                
     3 Per-Erik Carlenius          48    15 Attunda OK                          56:44 G                
     4 Bror Fureskog               46     8 Alfta-Ösa OK                        59:42 S                
     5 Ebbe Adolfsson              47    15 Sundbybergs IK                    1:00:02 S                
     6 Urban Boström               49    15 Solna OK                          1:02:00 S                
     7 Greger Wedin                48    16 Södertälje-Nykvarn OF             1:04:26 S                
     8 Alf Lång                    47    15 Söders SOL Tyresö                 1:05:52 S                
     9 Sven-Inge Nylund            50    15 Järfälla OK                       1:06:50 S                
    10 Christer Galle              49    15 Mälarö SOK                        1:07:43 S                
    11 Anders Stenback             48    15 Bromma-Vällingby SOK              1:10:50 S                
    12 Jörgen Widlund              48    15 Nynäshamns OK                     1:12:18 S                
    13 Tommy Olausson              49    15 Tullinge SK                       1:14:40 S                
    14 Nils Göran Frisk            48    15 Attunda OK                        1:15:42 B                
    15 Björn Edén                  50    15 Täby OK                           1:18:47 B                
    16 Tommy Wåhlin                48    17 OK Enen                           1:28:52                  
    17 Bo Winander                 48    15 Järfälla OK                       1:43:15                  

       Lars Mårsell                49    16 Södertälje-Nykvarn OF            Ej godk.                  
       Tomas Norlén                48    16 Södertälje-Nykvarn OF            ej start                  
       Kjell Holmberg              50    15 OK Södertörn                     ej start                  
       Ingvar Svensson             46     3 Bjursås OK                       ej start                  
       Bo Skoog                    47    15 Tumba-Mälarhöjden OK             ej start                  



H55  (30)      5010 m                      

     1 P-O Ivarsson                51    15 Haninge SOK                         42:54 G                
     2 Per Ove Wallén              54    15 Täby OK                             48:20 S                
     3 Lars-Gunnar Larsson         51    15 OK Södertörn                        51:35 S                
     4 Per Åke Eriksson            51    15 OK Ravinen                          54:27 S                
     5 Pelle Bengtsson             55    15 IFK Enskede                         55:44 S                
     6 Thomas Karlsson             53    16 Södertälje-Nykvarn OF               56:20 S                
     7 Göran Ohlsson               55    15 Tullinge SK                         56:59 S                
     8 Thomas Wester               53    15 Gustavsbergs OK                     57:06 S                
     9 Sune Sisell                 51    15 OK Södertörn                      1:01:38 B                
    10 Jan Lindgren                54    15 OK Södertörn                      1:03:11 B                
    11 Christer Nordström          51    15 OK Älvsjö-Örby                    1:03:38 B                
    12 Stefan Myrefelt             55    15 Skarpnäcks OL                     1:07:01                  
    13 Henrik Johansson            52    15 Bromma-Vällingby SOK              1:09:22                  
    14 Lennart Hävrén              52    15 Tullinge SK                       1:09:37                  
    15 Curt Rahlén                 55    15 OK Ravinen                        1:09:47                  
    16 Kjell Lindblom              51    15 Järfälla OK                       1:10:53                  
    17 Olle Blomgren               51    15 OK Södertörn                      1:12:37                  
    18 Hans Andersson Strinning    53    15 Attunda OK                        1:14:52                  
    19 Hans-Erik Persson           53    15 Sundbybergs IK                    1:19:25                  
    20 Matz Larsson                52    15 Gustavsbergs OK                   1:20:24                  
    21 Ulf Lundström               53    15 Haninge SOK                       1:25:55                  
    22 Johan Karlsten              55    15 Solna OK                          1:30:24                  
    23 Staffan Törnros             52    15 Tumba-Mälarhöjden OK              1:32:47                  

       Jan Nellerup                55    15 Skarpnäcks OL                    Ej godk.                  
       Anders Hallmén              52    15 Attunda OK                       Ej godk.                  
       Calle Darland               55    15 Solna OK                         Ej godk.                  
       Clas Gösta Tärnrot          55    15 Tullinge SK                      Ej godk.                  
       Björn Svedin                51    15 Järfälla OK                      ej start                  
       Leif Mattsson               55    15 Järla Orientering                ej start                  
       Lars Mongård                53    15 Skogsluffarnas OK                ej start                  



H50  (40)      5870 m                      

     1 Per Backlund                60    15 Söders SOL Tyresö                   45:11 G                
     2 Pär Westblad                60    15 OK Ravinen                          47:53 G                
     3 Johnny Junegard             59    15 Tullinge SK                         51:30 S                
     4 Ulf Radler                  51    15 Järfälla OK                         53:11 S                
     5 Mikael Byström              56    15 Järfälla OK                         54:02 S                
     6 Krister Gumaelius           58    15 Waxholms OK                         55:08 S                
     7 Gunnar Langs                58    15 Skarpnäcks OL                       55:22 S                
     8 Jörgen Batz                 60    15 Skarpnäcks OL                       57:55 S                
     9 Nils-Robert Persson         56    15 Tullinge SK                         57:56 S                
    10 Ulf Burman                  58    15 Gustavsbergs OK                     58:44 S                
    11 Anders Nissar               57    15 Järla Orientering                   59:07 S                
    12 Hans Vedin                  59    15 Söders SOL Tyresö                   59:38 S                
    13 Per Lindh                   59    15 Järfälla OK                         59:44 S                
    14 Peter Lundberg              59    15 Järfälla OK                       1:00:33 S                
    14 Jan Kihl                    58    15 Sundbybergs IK                    1:00:33 S                
    16 Rolf Karlsson               58    15 Järla Orientering                 1:01:19 S                
    17 Lars Rönnols                57    15 Täby OK                           1:03:12 S                
    18 Johan Tallhage              60    15 Skarpnäcks OL                     1:07:37 B                
    19 Mats Zackrisson             56    15 OK Älvsjö-Örby                    1:08:05 B                
    20 Lars Öhrman                 60    15 Söders SOL Tyresö                 1:08:31 B                
    21 Christer Hördell            56    15 Söders SOL Tyresö                 1:09:25                  
    22 Gunnar Svanberg             58    15 Järfälla OK                       1:09:51                  
    23 Jan Larsson                 57    15 Väsby OK                          1:11:22                  
    24 Lars Forsstedt              56    15 Söders SOL Tyresö                 1:13:37                  
    25 Sten-Olof Mattsson          58     3 Leksands OK                       1:13:42                  
    26 Mats Larsson                58    15 IFK Enskede                       1:15:30                  
    27 Milan Kopp                  54    15 Söders SOL Tyresö                 1:15:32                  
    28 Per-Arne Forsberg           60    15 Tullinge SK                       1:15:40                  
    29 Sven-Anders Olsson          56    15 Attunda OK                        1:16:50                  
    30 Stefan Sundélius            58    15 Järfälla OK                       1:16:59                  
    31 Lars-Erik Norberg           56    15 Järfälla OK                       1:21:57                  
    32 Tomas Leffler               57    15 Järfälla OK                       1:23:00                  
    33 Magnus Forshällen           57    15 Attunda OK                        1:28:38                  
    34 Håkan Karlsson              57    15 Mälarö SOK                        1:31:32                  

       Kenneth Pettersson          57    15 Järfälla OK                      Ej godk.                  
       Jan Månkell                 56    15 Attunda OK                       Ej godk.                  
       Peter Sundh                 56    15 Sundbybergs IK                   Ej godk.                  
       Ton Langerak                57    15 Järfälla OK                     ej fullf.                  
       Tomas Björelind             60    15 Järla Orientering                ej start                  
       Tapani Mattus               58    15 Järla Orientering                ej start                  



H45  (42)      6240 m                      

     1 Lars Håkan Sandvik          65    15 Täby OK                             50:09 G                
     2 Mats Fryxell                64    15 Tullinge SK                         52:22 G                
     3 Peter Juthberg              61    15 Söders SOL Tyresö                   55:25 G                
     4 Kent Bergman                61    15 OK Ravinen                          55:29 G                
     5 Mårten Källström            64    21 Sala OK                             57:12 S                
     6 Leif Tynong                 63    15 Tullinge SK                         58:24 S                
     7 Michael Granqvist           64    15 OK Ravinen                          59:22 S                
     8 Torbjörn Johanson           60    15 OK Södertörn                      1:00:33 S                
     9 Anders Mattsson             61    15 OK Älvsjö-Örby                    1:01:16 S                
    10 Mats Käll                   65    15 Tumba-Mälarhöjden OK              1:01:29 S                
    11 Johan Risberg               65    15 Järfälla OK                       1:03:21 S                
    12 Lars Gerhardsson            60    15 Attunda OK                        1:03:30 S                
    13 Magnus Thunstedt            64    15 Järfälla OK                       1:03:43 S                
    14 Patrik Fors                 65    15 Attunda OK                        1:06:14 S                
    15 Tomas Hultqvist             64    15 Tullinge SK                       1:07:21 S                
    16 Magnus Hellgren             65    15 OK Ravinen                        1:10:29 S                
    17 Erik Daniels                62    15 Attunda OK                        1:12:00 S                
    18 Fredrik Brandhorst          62    15 Järla Orientering                 1:12:06 B                
    19 Lars Greilert               62    15 Haninge SOK                       1:12:40 B                
    20 Sven Hunhammar              64    15 Bromma-Vällingby SOK              1:12:41 B                
    21 Jukka Loukusa               65    15 Gustavsbergs OK                   1:14:56 B                
    22 Anders Önerud               64    15 OK Ravinen                        1:15:40 B                
    23 Ronny Nordgren              61    15 Sundbybergs IK                    1:19:22                  
    24 Olle Janrik                 64    15 Bromma-Vällingby SOK              1:20:11                  
    25 Håkan Redtzer               63    15 Attunda OK                        1:38:28                  
    26 Hans Malmberg               62    15 Waxholms OK                       1:45:07                  
    27 Anders Winald               61    15 SOIK Hellas                       1:52:37                  

       Rikard Imark                62    15 Tullinge SK                      Ej godk.                  
       Mats Karlsson               65    15 Tullinge SK                      Ej godk.                  
       Peter Albrektsson           64    15 OK Ravinen                       Ej godk.                  
       Nils Eklöw                  65    15 Skogsluffarnas OK                Ej godk.                  
       Stefan Martelius            63    15 Attunda OK                       Ej godk.                  
       Per Knutas                  63    15 Attunda OK                       Ej godk.                  
       Lars-Johan Våg              61     6 Lerums SOK                       Ej godk.                  
       Joakim Eriksson             61    16 Södertälje-Nykvarn OF            Ej godk.                  
       Alf Jansson                 62    15 Skarpnäcks OL                    ej start                  
       Ola Henriksson              63    15 Järla Orientering                ej start                  
       Ove Rinnbäck                64    15 OK Ravinen                       ej start                  
       Per Brinkenberg             65    15 Skogsluffarnas OK                ej start                  
       Anders Stjerndahl           61    15 IFK Lidingös Skid o OK           ej start                  
       Jan Carlsson                64    15 Söders SOL Tyresö                ej start                  
       Lars Berzell                62    15 Attunda OK                       ej start                  



H40  (27)      6730 m                      

     1 Fredrik Sone                68    15 Attunda OK                          48:20 G                
     2 Richard Nordberg            66    15 OK Ravinen                          52:54 G                
     3 Johan Lundvall              66    15 Täby OK                             56:20 S                
     4 Staffan Kjellman            66    15 OK Ravinen                          56:47 S                
     5 Peter Albinsson             68    15 IFK Enskede                         58:32 S                
     6 Peter Haglund               70    15 Haninge SOK                         58:36 S                
     7 Roger Lindén                69    15 Attunda OK                          59:06 S                
     8 Mats Åhman                  68    16 OK Klemmingen                     1:00:30 S                
     9 Stefan Berg                 70    15 OK Ravinen                        1:00:36 S                
    10 Erik Berggren               67    15 Tullinge SK                       1:01:28 S                
    11 Tore Eklund                 59    16 Södertälje-Nykvarn OF             1:03:40 S                
    12 Martin Bjurner              69    15 Bromma-Vällingby SOK              1:05:38 S                
    13 Mattias Skeppling           68    15 OK Södertörn                      1:06:56 S                
    14 Johan Hansson               66    14 Nässjö OK                         1:08:08 S                
    15 Henrik Morast               70    15 Haninge SOK                       1:11:35 B                
    16 Pär Hansson                 69    15 Centrum OK                        1:11:56 B                
    17 Ulf Andersson               69    15 Haninge SOK                       1:18:33                  
    18 Ulf Bemm                    68    15 Haninge SOK                       1:18:55                  
    19 Fredrik Morast              65    15 Haninge SOK                       1:23:45                  

       Anders Thim                 65    15 Haninge SOK                      Ej godk.                  
       Mats Lundbäck               70    15 Järfälla OK                      Ej godk.                  
       Ulrik Englund               68    15 Tumba-Mälarhöjden OK             ej start                  
       Magnus Elwin                69    15 IFK Enskede                      ej start                  
       Ingemar Stenbeck            67    15 IFK Lidingös Skid o OK           ej start                  
       Robert Haglund              68    15 Haninge SOK                      ej start                  
       Tomas Jonsson               70    15 Järfälla OK                      ej start                  
       Dan Giberg                  67    16 Södertälje-Nykvarn OF            ej start                  



H35  (11)      7400 m                      

     1 Lars Lönnkvist              57    15 Tullinge SK                         57:08 G                
     2 Patric de Boussard          72    15 IFK Enskede                       1:02:35 G                
     3 Tomas Henriksson            74    15 Attunda OK                        1:03:41 G                
     4 Niklas Henriksson           72    15 Attunda OK                        1:06:40 S                
     5 Ulf Persson                 74    15 IFK Enskede                       1:07:49 S                
     6 Robert Lidström             71    15 Tullinge SK                       1:12:24 S                
     7 Henrik Sjögren              74    15 Haninge SOK                       1:27:14                  
     8 Mattias Borg                71    15 Tumba-Mälarhöjden OK              1:31:33                  

       Björn Lovang                71    15 IFK Lidingös Skid o OK           Ej godk.                  
       Niclas Sjögren              71    16 Södertälje-Nykvarn OF           ej fullf.                  
       Björn Nilsson               72    15 Tumba-Mälarhöjden OK             ej start                  



H21  (36)      9140 m                      

     1 Gustav Bergman              90    15 OK Ravinen                          56:34 G                
     2 Jonas Leandersson           90    18 OK Tyr                              58:02 G                
     3 Olle Boström                90    15 Järla Orientering                   58:50 G                
     4 Emil Lauri                  83    15 IFK Lidingös Skid o OK              59:36 G                
     5 Peter Hemmyr                77    15 Järla Orientering                 1:00:48 G                
     6 Olle Karlsson               87    15 Tullinge SK                       1:05:30 S                
     7 Magnus Glännefors           93    15 Söders SOL Tyresö                 1:09:02 S                
     8 Mårten Waldenfjord          72    15 Järfälla OK                       1:09:20 S                
     9 Anders Axling               82    16 Södertälje-Nykvarn OF             1:09:31 S                
    10 Kent Ohlsson                89    16 Södertälje-Nykvarn OF             1:09:34 S                
    11 Anders Boström              82    15 Järfälla OK                       1:10:35 S                
    12 Magnus Nordström            84    15 OK Älvsjö-Örby                    1:10:54 S                
    13 Petter Haraldsson           83    15 Gustavsbergs OK                   1:11:28 S                
    14 Mikael Jansson              77    15 IFK Lidingös Skid o OK            1:13:35 S                
    15 Dan Wester                  84    15 Järla Orientering                 1:13:55 S                
    16 David Hedberg               72    15 Järfälla OK                       1:16:56 S                
    17 Christer Backman            75    15 Tullinge SK                       1:17:01 S                
    18 Jonas Lindholm              80    14 IK Hakarpspojkarna                1:21:42 B                
    19 Mathias Hallmén             90    15 Attunda OK                        1:26:39                  
    20 Johan Nyman                 89    20 IF Hagen                          1:29:23                  
    21 Kristoffer Edshage          81    15 Centrum OK                        1:31:33                  
    22 Oskar Hektor                91    15 Järla Orientering                 1:40:00                  
    23 Henrik Hammas               91    15 Attunda OK                        1:43:43                  
    24 Enrico Gottardo                      ASD Amatori Orentering            1:45:30                  

       Johan Hedman                77    15 Söders SOL Tyresö                Ej godk.                  
       Anders Carlsson             89    15 IFK Lidingös Skid o OK           Ej godk.                  
       Pär Svensson                67    15 Söders SOL Tyresö                Ej godk.                  
       Andreas Leandersson         91    18 OK Tyr                           Ej godk.                  
       Oskar Daniels               90    15 Attunda OK                       Ej godk.                  
       Erik Mattsson               86    15 Järla Orientering                Ej godk.                  
       Adam Bäckström              91    15 SOIK Hellas                      Ej godk.                  
       Mattias Nordin              78    15 Gustavsbergs OK                  Ej godk.                  
       Linus Lauri                 88    15 IFK Lidingös Skid o OK           ej start                  
       Mårten Frendelius           79    15 IFK Lidingös Skid o OK           ej start                  
       Niklas Wrane                73    15 Söders SOL Tyresö                ej start                  
       Henrik Tosteberg            90    23 Linköpings OK                    ej start                  



H18  (18)      6730 m                      

     1 Tobias Forsén               93    15 Tullinge SK                         54:05 G                
     2 Fredrik Forsberg            92    15 Tullinge SK                         55:45 G                
     3 Hugo Nissar                 92    15 Järla Orientering                   56:19 G                
     4 Henrik Olsson               93    15 Täby OK                           1:01:18 S                
     5 Marcus Jansson              92    12 KFUM Örebro OK                    1:01:51 S                
     6 Simon Mellin                92    15 Sundbybergs IK                    1:02:27 S                
     7 Harald Henriksson           93    15 Järla Orientering                 1:08:05 S                
     8 Tintin Karlberg             93    15 Tullinge SK                       1:15:28 S                
     9 Erik Berglund               93    15 Skarpnäcks OL                     1:30:17                  
    10 Nils Amberg                 93    15 Järla Orientering                 1:31:30                  

       Eric Hansson                93    14 Nässjö OK                        Ej godk.                  
       Rasmus Knutmejer            93    15 Söders SOL Tyresö                Ej godk.                  
       Markus Hjort                92    15 OK Ravinen                       Ej godk.                  
       Fredrik Bjernulf            93    15 Sundbybergs IK                   Ej godk.                  
       Erik Jansson                92    12 KFUM Örebro OK                   Ej godk.                  
       Mikael Brinley              93    15 Haninge SOK                      ej start                  
       Manfred Axelsson            92    15 OK Ravinen                       ej start                  
       Mårten Lundquist            92    15 Sundbybergs IK                   ej start                  



H16  (42)      5040 m                      

     1 Assar Hellström             94    15 OK Ravinen                          38:55                  
     2 Martin Dahlgren-Rosén       94    15 Järla Orientering                   40:48                  
     3 Jakob Ivarsson              94    15 Haninge SOK                         43:26                  
     4 Jens Rönnols                95    15 Täby OK                             44:04                  
     5 Emil Granqvist              95    15 OK Ravinen                          46:26                  
     6 Jonas Rinnbäck              94    15 OK Ravinen                          48:34                  
     7 Alexander Berger            94    15 Haninge SOK                         49:08                  
     7 Martin Gelinder             94    15 Attunda OK                          49:08                  
     9 Johannes Knutas             95    15 Attunda OK                          49:17                  
    10 Arvid Våg                   95     6 Lerums SOK                          50:41                  
    11 Niklas Karlsson             94    15 Bromma-Vällingby SOK                50:44                  
    12 Martin Hunhammar            95    15 Bromma-Vällingby SOK                51:08                  
    13 Alexander Fors              95    15 Attunda OK                          51:54                  
    14 David Hector                95    15 Snättringe SK                       52:13                  
    14 David Mellin                94    15 Sundbybergs IK                      52:13                  
    16 Jesper Andersson            95    15 Snättringe SK                       57:23                  
    17 Emil Andersson              95    15 Tullinge SK                         57:53                  
    18 Josef Sandén                94    15 Sundbybergs IK                      58:30                  
    19 Markus Hellström            94    15 Sundbybergs IK                      59:21                  
    20 Daniel Bengtsson            95    15 Tullinge SK                         59:25                  
    21 Andreas Winander-Schönnin   94    15 Järfälla OK                       1:00:19                  
    22 Anton Daniels               95    15 Attunda OK                        1:01:39                  
    23 Erik Nygren-Wåhlin          95    15 OK Södertörn                      1:02:05                  
    24 Jefta Langerak              95    15 Järfälla OK                       1:02:12                  
    25 Daniel Roos                 95    15 Attunda OK                        1:03:37                  
    26 Simon Martelius             95    15 Attunda OK                        1:04:34                  
    27 Jesper Lund                 94    15 Haninge SOK                       1:04:36                  
    28 William Nilsson             95    15 OK Södertörn                      1:08:58                  
    29 Jonathan Berglind           95    15 OK Södertörn                      1:09:45                  
    30 Johnny Rahlén               94    15 OK Ravinen                        1:56:21                  

       Joakim Byström              94    15 Järfälla OK                      Ej godk.                  
       Olle Forsberg               94    15 OK Ravinen                       Ej godk.                  
       Karl Janrik                 95    15 Bromma-Vällingby SOK             Ej godk.                  
       Oskar Greilert              95    15 Haninge SOK                      ej start                  
       Arvid Henriksson            95    15 Järla Orientering                ej start                  
       Emil Wipp                   95    15 Järla Orientering                ej start                  
       Anton Blomdahl              95    15 Tullinge SK                      ej start                  
       Henrik Broberg              95    15 IFK Lidingös Skid o OK           ej start                  
       Erik Edén                   94    15 Täby OK                          ej start                  
       Måns Hellgren               95    15 OK Södertörn                     ej start                  
       Markus Westblad             94    15 OK Ravinen                       ej start                  
       Erik Berzell                95    15 Attunda OK                       ej start                  



H14  (35)      4300 m                      

     1 Nils Gumaelius              96    15 Waxholms OK                         29:42                  
     2 Niklas Sundqvist            96    15 Tullinge SK                         35:46                  
     3 Olle Andersson              97    15 Tullinge SK                         36:14                  
     4 Martin Nilsson              96    15 Snättringe SK                       37:25                  
     5 Mathias Myrefelt Norlinge   96    15 Skarpnäcks OL                       40:46                  
     6 Erik Engstedt               97    15 Tullinge SK                         42:38                  
     7 Hugo Dahlberg               97    15 Haninge SOK                         42:44                  
     8 René Cronestrand            96    15 Bromma-Vällingby SOK                43:58                  
     9 Andreas Hultqvist           96    15 Tullinge SK                         45:02                  
    10 Joakim Skärlén              97    15 Haninge SOK                         45:27                  
    11 Rickard Månkell             97    15 Attunda OK                          46:46                  
    12 Jonathan Envall             97    15 Tumba-Mälarhöjden OK                47:27                  
    13 Kalle Karlsson              96    15 OK Ravinen                          48:47                  
    14 Anton Hördell               97    15 Söders SOL Tyresö                   49:31                  
    15 Tobias Bjernulf             97    15 Sundbybergs IK                      49:54                  
    16 Erik Forsberg               96    15 OK Ravinen                          51:26                  
    17 Alexander Nilsson           96    15 OK Södertörn                        52:30                  
    18 Hjalmar Åhman               97    15 IFK Lidingös Skid o OK              52:48                  
    19 Simon Alheim                97    15 Tullinge SK                         56:07                  
    20 Karl Enges                  96    15 Attunda OK                          58:34                  
    21 Isak Langerak               96    15 Järfälla OK                         59:44                  
    22 Markus Berglund             96    15 Skarpnäcks OL                     1:01:06                  
    23 Lukas Olsson                96    15 Väsby OK                          1:01:55                  
    24 Sagar Joon                  97    15 Snättringe SK                     1:06:28                  
    25 Harald Carlinger            97    15 Skogsluffarnas OK                 1:22:25                  
    26 Axel Forshällen             97    15 Attunda OK                        1:41:13                  

       Felix Hellgren              97    15 OK Ravinen                       Ej godk.                  
       Måns Tistad                 97    15 IFK Lidingös Skid o OK           Ej godk.                  
       Anton Hansson               96    14 Nässjö OK                        Ej godk.                  
       Birk Bergman                97    15 Snättringe SK                    Ej godk.                  
       Emil Elmarsson                    15 Waxholms OK                      Ej godk.                  
       Filip Olsson                96    15 Väsby OK                         ej start                  
       Anton Gumaelius             96    15 Waxholms OK                      ej start                  
       David Björelind             96    15 Järla Orientering                ej start                  
       Viktor Janrik               97    15 Bromma-Vällingby SOK             ej start                  



H12  (37)      3010 m                      

     1 Simon Imark                 98    15 Tullinge SK                         23:29                  
     2 Albin Andersson             99    15 Tullinge SK                         24:49                  
     3 Victor Imark                98    15 Tullinge SK                         30:20                  
     4 Anton Källström             98    21 Sala OK                             30:37                  
     5 Gabriel Lundvall            98    15 Täby OK                             31:48                  
     6 Linus Backlund              98    15 OK Södertörn                        32:17                  
     7 Benjamin Langerak           99    15 Järfälla OK                         32:37                  
     8 Hannes Svahn                99    15 OK Ravinen                          34:12                  
     9 Viktor Wohlgemuth           98    15 OK Ravinen                          34:29                  
    10 Mattias Fors                98    15 Attunda OK                          35:19                  
    11 Lukas Torbiörnsson          99    15 Järla Orientering                   36:55                  
    12 Egil Morast                 98    15 Haninge SOK                         37:45                  
    13 Johan Herbert                     15 Täby OK                             39:09                  
    14 Ruben Hylander                    15 Tumba-Mälarhöjden OK                40:00                  
    15 Olle Berggren               99    15 Tullinge SK                         40:40                  
    16 Hugo Thorell                99    15 OK Ravinen                          40:56                  
    17 Axel Elmarsson                    15 Waxholms OK                         41:44                  
    18 Martin Andersson-Björk      99    15 Haninge SOK                         42:36                  
    19 Emil Andersson              99    15 Haninge SOK                         45:06                  
    20 Georg Eklöw                 99    15 Skogsluffarnas OK                   46:41                  
    21 Lowe Sundelin               99    15 OK Ravinen                          47:53                  
    22 Rickard Bemm                99    15 Haninge SOK                         53:27                  
    23 Lukas Hellgren              99    15 OK Ravinen                          53:46                  
    24 Lukas Lantto                99    15 Bromma-Vällingby SOK                55:21                  
    25 Tobias Karlsson             99    15 Snättringe SK                       55:49                  
    26 Adam Hedberg                99    15 OK Södertörn                        56:30                  
    27 Oskar Enges                 99    15 Attunda OK                          56:32                  
    28 Lukas Arkäng                99    15 Tullinge SK                         57:08                  
    29 Ludde Persson               99    15 Haninge SOK                         57:38                  
    30 Dennis Hallmén              99    15 Järfälla OK                         58:54                  
    31 Calle Nilsson               99    15 Järfälla OK                       1:11:00                  
    32 Christian Redtzer           98    15 Attunda OK                        1:21:39                  

       Albin Andersson             98    15 OK Ravinen                       Ej godk.                  
       Axel Granqvist              99    15 OK Ravinen                       ej start                  
       Jonas Engstedt              99    15 Tullinge SK                      ej start                  
       Emil Roos                   98    15 Attunda OK                       ej start                  
       Jesper Roos                 98    15 Attunda OK                       ej start                  



H10  (17)      2240 m                      

     1 Oscar Månkell               00    15 Attunda OK                          18:30                  
     2 Fredrik Glännefors          02    15 Söders SOL Tyresö                   22:08                  
     3 Ludvig Lindén               00    15 Attunda OK                          22:34                  
     4 Johan Lundbäck              02    15 Järfälla OK                         25:34                  
     5 Jonatan Ståhl               01    15 Sundbybergs IK                      34:52                  
     6 Rasmus Kihl                 00    15 Sundbybergs IK                      35:05                  
     7 Axel Junegard               00    15 Tullinge SK                         37:08                  
     8 Martin Skärlén              00    15 Haninge SOK                         37:16                  
     9 Victor Hansson              00    14 Nässjö OK                           39:32                  
    10 Emil Nilsson                00    15 Järfälla OK                         39:51                  
    11 Linus Albinsson             01    15 Järfälla OK                         40:23                  
    12 Jacob Hördell               00    15 Söders SOL Tyresö                   44:35                  

       Waldemar von Frenckell      02    15 IFK Lidingös Skid o OK           Ej godk.                  
       Noel Waldenfjord            00    15 Järfälla OK                      Ej godk.                  
       Mateus Rudling              00    15 IFK Lidingös Skid o OK           ej start                  
       Johan Langerak              01    15 Järfälla OK                      ej start                  
       Kristoffer Tengroth         00    15 Sundbybergs IK                   ej start                  



D75  (3)       2400 m                      

     1 Birgitta Westergren         34    15 Täby OK                             53:33 G                
     2 Ulla-Britta Hall            29    15 Järla Orientering                 1:21:32                  
     3 Ulla-Britt Åleberg          31    15 Attunda OK                        1:27:35                  



D70  (8)       2400 m                      

     1 Saga Mård                   40    15 Bromma-Vällingby SOK                42:36 G                
     2 Britt Ericson               39    15 Hammarby IF OF                      43:37 G                
     3 Solveig Dillman             39    15 Hammarby IF OF                      45:15 G                
     4 Gun Larsson                 40    15 Hammarby IF OF                      51:05 S                
     5 Yvonne Roos                 40    15 Attunda OK                          54:05 S                
     6 Gunvor Granath              39    15 Nynäshamns OK                       55:15 S                
     7 Edda Nilsson                38    15 Stockholmspolisens IF OF            55:18 S                
     8 Gunnel Junegard             36    15 OK Södertörn                        58:57 S                



D65  (10)      2970 m                      

     1 Evy Nord                    44    16 Södertälje IF                       44:24 G                
     2 Eva-Stina Svärd             43    15 Haninge SOK                         45:09 G                
     3 Kersti Birgitta Larsson     42    15 Spårvägens OK                       50:39 S                
     4 Karin Tibbelin              45    15 Turebergs IF                      1:08:59                  
     5 Marianne Hamilton           43    15 Enebybergs IF                     1:10:11                  
     6 Siv Frölund                 41    15 Haninge SOK                       1:13:03                  
     7 Ulla-Cajsa Lybert-Eriksso   43    15 Väsby OK                          1:16:31                  
     8 Viera Larbo                 45    15 Turebergs IF                      1:21:15                  

       Britt-Marie Danell          43    15 Tullinge SK                      Ej godk.                  
       Margareta Sander            41    15 IFK Lidingös Skid o OK           ej start                  



D60  (11)      3420 m                      

     1 Karin Gustavsson            48    16 Strängnäs-Malmby OL                 38:45 G                
     2 Anne Lundmark               49    15 Järfälla OK                         42:12 G                
     3 Aila Halttunen              49    15 Haninge SOK                         45:22 S                
     4 Viveka Backman              50    15 Tullinge SK                         48:35 S                
     5 Helen Törnros               50    15 Tumba-Mälarhöjden OK                51:56 S                
     6 Ulla Lindell                47    16 OK Hällen                           53:48 S                
     7 Kerstin Frenckner           48    16 Södertälje-Nykvarn OF               58:30 B                
     8 Kristina Nygren-Frisk       46    15 Attunda OK                        1:00:41                  
     9 Margareta Haraldsson        49    15 Gustavsbergs OK                   1:13:32                  

       Birgitta Billstam           47    15 Järfälla OK                      ej start                  
       Carin Runqvist              47    15 Järfälla OK                      ej start                  



D55  (12)      3420 m                      

     1 Lena Jansson                54    15 Järla Orientering                   39:44 G                
     2 My Rönnols                  55    15 Täby OK                             42:03 G                
     3 Riggan Frändén              54    15 Järla Orientering                   43:55 G                
     4 Marita Samuelsson           54    15 Sundbybergs IK                      45:13 S                
     5 Karin Ivarsson              55    15 Haninge SOK                         45:59 S                
     6 Anneli Lindkvist            54    15 Gustavsbergs OK                     46:32 S                
     7 Christina Moline            55    15 Gustavsbergs OK                   1:01:31                  
     8 Ingrid Graneli              51    15 Haninge SOK                       1:01:55                  
     9 Margareta Hallmén           53    15 Attunda OK                        1:07:47                  
    10 Helena Korhonen             51    15 Haninge SOK                       1:11:42                  

       Kerstin Skoog               52    15 Tumba-Mälarhöjden OK             ej start                  
       Margareta Andersson         53    15 SOIK Hellas                      ej start                  



D50  (17)      3420 m                      

     1 Marie Malmborg              60    15 Söders SOL Tyresö                   35:55 G                
     2 Åsa Sundberg                59    15 OK Södertörn                        36:39 G                
     3 Karin Forsberg              60    15 Tullinge SK                         36:54 G                
     4 Gunilla Kreiss              58    15 Järla Orientering                   37:40 G                
     5 Pia-Lena Putkonen           56    15 Tullinge SK                         37:42 G                
     6 Lotta Valentin-Larsson      57    15 Gustavsbergs OK                     38:43 G                
     7 Lena Risby                  57    15 OK Ravinen                          38:49 G                
     8 EvaLena Ericson             57    16 Södertälje-Nykvarn OF               40:39 S                
     9 Anita Karlsson              58    15 OK Södertörn                        40:47 S                
    10 Britt-Marie Hellgren        58    15 OK Älvsjö-Örby                      41:57 S                
    11 Eva Persson-Hadmark         56    15 Tullinge SK                         45:14 S                
    12 Maggan Bogstedt             57    15 Tullinge SK                         49:16 S                
    13 Margareta Wadin             56    15 OK Älvsjö-Örby                      51:18 B                
    14 Ann Leesment                57    15 Mälarö SOK                          55:30                  
    15 Anna-Karin Ohlsson          58    15 Tullinge SK                         58:57                  
    16 Monica Darland              57    15 Solna OK                          1:07:01                  

       Riina Larsson-Mänd          60    15 Fredrikshofs IF Skid & OK        Ej godk.                  



D45  (30)      4260 m                      

     1 Anna Bogren                 65    15 Sundbybergs IK                      41:34 G                
     2 Anna-Karin Sundqvist        61    15 Tullinge SK                         44:03 G                
     3 Ulla Molin                  64    15 Attunda OK                          45:01 G                
     4 Barbro Lönnkvist            59    15 Tullinge SK                         45:03 G                
     5 Marita Axelsson             62    15 OK Ravinen                          45:08 G                
     6 Lena Sundqvist              65    15 Tullinge SK                         47:10 S                
     7 Birgitta Olsson             63    15 Täby OK                             50:30 S                
     8 Gunilla Thunstedt           64    15 Järfälla OK                         50:38 S                
     9 Eva Svanberg                61    15 Järfälla OK                         55:09 S                
    10 Karina Langerak             62    15 Järfälla OK                         55:42 S                
    11 Ann Bergman                 63    15 OK Ravinen                          57:55 S                
    12 Catharina Jäderberg         63    15 Attunda OK                          58:26 S                
    13 Helen Glännefors            61    15 Söders SOL Tyresö                   59:15 B                
    14 Carina Johansson            63    15 Tumba-Mälarhöjden OK              1:02:58 B                
    15 Carin Kihlström             65    15 Täby OK                           1:04:43                  
    16 Agneta Lindblom             63    15 Gustavsbergs OK                   1:12:31                  
    17 Susanne Lund                63    15 Haninge SOK                       1:13:03                  
    18 Annika Sundvall             63    15 Järla Orientering                 1:13:48                  
    19 Lena Hellström              61    15 OK Ravinen                        1:15:18                  
    20 Annika Svensson             62    15 Solna OK                          1:18:59                  
    21 Karin Greilert              62    15 Haninge SOK                       1:19:00                  
    22 Katarina Sahlsten           64    15 Skarpnäcks OL                     1:28:58                  

       Birgitta Henriksson         62    15 Järla Orientering                Ej godk.                  
       Monica Hatlen               65    15 Tullinge SK                      Ej godk.                  
       Susanne Lind                62    15 Haninge SOK                      Ej godk.                  
       Marie Forshällen            64    15 Attunda OK                       Ej godk.                  
       Madelene Bjernulf           61    15 Sundbybergs IK                   Ej godk.                  
       Katarina Tynong             62    15 Tullinge SK                      ej start                  
       Anna Perneby                65    15 Tullinge SK                      ej start                  
       Ingrid Mattsson             63    15 OK Älvsjö-Örby                   ej start                  



D40  (14)      4260 m                      

     1 Kerstin Imark               69    15 Tullinge SK                         40:19 G                
     2 Anna Larsson                66    15 Söders SOL Tyresö                   49:03 S                
     3 Sussie Tistad               69    15 IFK Lidingös Skid o OK              49:33 S                
     4 Ann Franzén                 66    15 OK Södertörn                        51:55 S                
     5 Charlotta Östervall         70    15 Tumba-Mälarhöjden OK                52:27 S                
     6 Lena Erlandsson             67    15 OK Södertörn                      1:02:44                  
     7 Annika Knutas               68    15 Nynäshamns OK                     1:07:35                  
     8 Annika Ohlsson              68    16 Ärla IF                           1:11:50                  
     9 Agneta Hallberg-Hansson     66    14 Nässjö OK                         1:13:31                  
    10 Liselott Kihl               66    15 Sundbybergs IK                    1:39:28                  

       Lotta Thureson Giberg       68    15 SOIK Hellas                      Ej godk.                  
       Helena Adebrant             68    15 Tumba-Mälarhöjden OK             Ej godk.                  
       Johanna Almlund             67    15 Haninge SOK                      ej start                  
       Anna Backlund               66    15 OK Södertörn                     ej start                  



D35  (11)      4590 m                      

     1 Camilla Engel               71    15 OK Ravinen                          51:40 G                
     2 Jenny Tirén Berg            73    15 OK Ravinen                          52:46 G                
     3 Thérès Ericsson             71    15 OK Ravinen                          52:59 G                
     4 Maria Lybert                74    15 OK Ravinen                          57:57 G                
     5 Pernilla Nilsson            73    15 Järfälla OK                       1:01:06 S                
     6 Malin Albinsson             72    15 IFK Enskede                       1:16:47 B                
     7 Lisa Leickt                 71    15 Tullinge SK                       1:27:45                  

       Jessica Sjöberg             73    15 Tullinge SK                      Ej godk.                  
       Maria Kleist                71    15 Tullinge SK                      ej start                  
       Ewa Albrektsson             71    15 OK Ravinen                       ej start                  
       Jeanette Enckell            71    16 Södertälje-Nykvarn OF            ej start                  



D21  (30)      5870 m                      

     1 Elin A Skantze              86    15 Järla Orientering                   46:03 G                
     2 Sofia Lönnkvist             83    15 Tullinge SK                         48:47 G                
     3 Tina Junegard               70    15 Tullinge SK                         52:20 S                
     4 Annica Gustafsson           83    15 IFK Lidingös Skid o OK              52:24 S                
     5 Linda Lindkvist             93    23 OK Denseln                          55:10 S                
     6 Emelie Holmström            83    15 Järla Orientering                   55:43 S                
     7 Charlotte Lindkvist         65    23 OK Denseln                          56:00 S                
     8 Ida Lindkvist               91    23 OK Denseln                          56:58 S                
     9 Diana Soldagg               77    15 Tumba-Mälarhöjden OK                57:11 S                
    10 Ida Johansson               87     3 IFK Moras OK                        57:25 S                
    11 Nina de Boussard            79    15 IFK Enskede                         57:39 S                
    12 Stina Jansson               84    15 Järla Orientering                   58:29 S                
    13 Elina Johnsson              82    15 Centrum OK                        1:00:26 S                
    14 Maria von Schmalensé        73    15 Täby OK                           1:00:41 S                
    15 Anke Xylander               71    15 Söders SOL Tyresö                 1:00:59 S                
    16 Nina Larsson                77    15 Söders SOL Tyresö                 1:02:11 S                
    17 Lena Öhman                  74    15 Centrum OK                        1:02:34 S                
    18 Frida Erkers                92     3 Leksands OK                       1:03:46 S                
    19 Hanna Brus                  85     3 Västerbergslagens OL              1:04:47 S                
    20 Anna Strand                 70    15 Attunda OK                        1:07:42 B                
    21 Sofia Andersson             84    15 Centrum OK                        1:11:29                  
    22 Karin Fägerlind             79    15 Centrum OK                        1:16:01                  
    23 My Heinrup                  80    15 Järla Orientering                 1:19:05                  
    24 Karin Almgren               76    15 Söders SOL Tyresö                 1:25:40                  

       Annica Sundeby              77    15 Tumba-Mälarhöjden OK             Ej godk.                  
       Malin Sundqvist             88    15 Tullinge SK                      ej start                  
       Sara Lundblad               84    15 Tullinge SK                      ej start                  
       Ida Wikström Holmgren       78    15 IFK Lidingös Skid o OK           ej start                  
       Jonna Rickard               85    15 IFK Enskede                      ej start                  
       Karin Skogholm              78    15 Tumba-Mälarhöjden OK             ej start                  



D20  (6)       5010 m                      

     1 Helena Karlsson             92    15 Bromma-Vällingby SOK                49:08 G                
     2 Elin Ström                  90    15 Tullinge SK                         53:18 G                
     3 Elin Sundqvist              91    15 Tullinge SK                       1:01:00 S                
     4 Julia Blomquist             91    15 Järfälla OK                       1:10:48 B                

       Frida Forsberg              90    15 OK Ravinen                       Ej godk.                  
       Karolin Ohlsson             91    15 Tullinge SK                      ej start                  



D18  (5)       4590 m                      

     1 Hedvig Markgren             93    15 Täby OK                             50:55 G                
     2 Linnea Daniels              93    15 Attunda OK                        1:02:49 S                
     3 Anette Önerud               92    15 OK Ravinen                        1:14:36 B                

       Annie Forsberg              92    15 OK Ravinen                       Ej godk.                  
       Agnes Lindström             93    15 Attunda OK                       ej start                  



D16  (23)      4010 m                      

     1 Emma Bjessmo                95    15 Bromma-Vällingby SOK                38:49                  
     2 Linnea Adolfsson            94    15 Tullinge SK                         40:45                  
     3 Tove Forshällen             94    15 Attunda OK                          40:53                  
     4 Laura DAngelo               94    15 Attunda OK                          41:54                  
     5 Moa Nissar                  94    15 Järla Orientering                   43:23                  
     6 Linnéa Engstedt             95    15 Tullinge SK                         43:50                  
     7 Lovisa Käll                 94    15 Tumba-Mälarhöjden OK                44:06                  
     8 Ida Kallur                  95    15 OK Ravinen                          45:55                  
     9 Moa Leijon-Lind             94    15 Haninge SOK                         46:02                  
    10 Kristina Carlqvist          95    18 OK Djerf                            47:56                  
    11 Ellinor Fryxell             94    15 Tullinge SK                         49:33                  
    12 Cecilia Imark               94    15 Tullinge SK                         50:15                  
    13 Katarina Hammas             94    15 Attunda OK                          52:39                  
    14 Emma Käll                   94    15 Tumba-Mälarhöjden OK                52:57                  
    15 Liisa Wettemark             94    15 Sundbybergs IK                      54:57                  
    16 Elina Sundqvist             94    15 Tullinge SK                         55:09                  
    17 Channa Lönne                      15 Skarpnäcks OL                       56:23                  
    18 Alexandra Lengquist         95    15 Tullinge SK                         58:16                  
    19 Karin Friström              94    15 Skarpnäcks OL                       59:33                  
    20 Ronja Bergman               95    15 Snättringe SK                     1:03:30                  
    21 Embla Morast                94    15 Haninge SOK                       1:19:27                  

       Tove Sundh                  94    15 Sundbybergs IK                   Ej godk.                  
       Sofia Pettersson            95    15 Attunda OK                       ej start                  



D14  (22)      3490 m                      

     1 Magdalena Vande Voorde      96    15 Tullinge SK                         30:27                  
     2 Ebba Pegestam               96    15 OK Ravinen                          32:18                  
     3 Anna Dahlgren-Rosén         97    15 Järla Orientering                   34:36                  
     4 Sara Tynong                 96    15 Tullinge SK                         35:14                  
     5 Julia Frejd                 97    15 OK Ravinen                          36:39                  
     6 Sonja Mellberg              97    15 Tumba-Mälarhöjden OK                36:54                  
     7 Jennifer Andersson          96    15 Haninge SOK                         38:33                  
     8 Nathalie Lybert             96    15 OK Ravinen                          40:40                  
     9 Amanda Berggren             97    15 Tullinge SK                         40:42                  
    10 Alva Karlsson               96    15 Snättringe SK                       41:44                  
    11 Hanna Korhonen              96    15 Haninge SOK                         42:43                  
    12 Emma Sundvall               96    15 Järla Orientering                   43:17                  
    13 Milla Hjort                 96    15 OK Ravinen                          45:28                  
    14 Frida Junegard              97    15 Tullinge SK                         48:14                  
    15 Frida Forsberg              97    15 Tullinge SK                         48:16                  
    16 Teodora von Frenckell       96    15 IFK Lidingös Skid o OK              50:12                  
    17 Ida Torbiörnsson            97    15 Järla Orientering                   50:34                  
    18 Alice DAngelo               97    15 Attunda OK                          51:29                  
    19 May Hylander                      15 Tumba-Mälarhöjden OK                54:16                  

       Linnéa Granlund             96    15 Täby OK                          ej start                  
       Märta Fröjd                 97    15 Snättringe SK                    ej start                  
       Tyra Kleijn                 96    16 Södertälje-Nykvarn OF            ej start                  



D12  (21)      3010 m                      

     1 Hanna Hänström              98    15 Täby OK                             30:43                  
     2 Tone Albrektsson            98    15 OK Ravinen                          33:02                  
     3 Inka Koskinen               99    15 Tullinge SK                         33:44                  
     4 Emma Hagrot                 98    15 Täby OK                             33:52                  
     5 Agnes Lundqvist             98    15 Järfälla OK                         36:39                  
     6 Rebecca Waldenfjord         98    15 Järfälla OK                         39:37                  
     7 Kristina Tedhamre           99    15 Snättringe SK                       41:53                  
     8 Vera Markgren               98    15 Täby OK                             42:30                  
     9 Ebba Leickt                 98    15 Tullinge SK                         46:04                  
    10 Amanda Blomdahl             98    15 Tullinge SK                         48:41                  
    11 Ellinor Östervall           99    15 Tumba-Mälarhöjden OK                54:53                  
    12 Emmy Albinsson              99    15 Järfälla OK                         58:42                  
    13 Matilda Salén               98    15 Täby OK                           1:00:40                  
    14 Astrid Henriksson           99    15 Järla Orientering                 1:03:30                  
    15 Rafaela von Frenckell       99    15 IFK Lidingös Skid o OK            1:06:08                  
    16 Amanda Karlsson             99    15 OK Ravinen                        1:15:48                  

       Maja Bergman                98    15 OK Ravinen                       Ej godk.                  
       Moa Westblad                99    15 OK Ravinen                       Ej godk.                  
       Hanna Tynong                98    15 Tullinge SK                      ej start                  
       Tilda Andersson             98    15 OK Ravinen                       ej start                  
       Karin Jäderberg             98    15 Attunda OK                       ej start                  



D10  (11)      2240 m                      

     1 Sofie Ohlsson               00    16 Ärla IF                             22:26                  
     2 Frida Hector                00    15 Snättringe SK                       24:18                  
     3 Emilia Engel                01    15 OK Ravinen                          25:46                  
     4 Veronica Redtzer            00    15 Attunda OK                          26:29                  
     5 Jonna Lundbäck              00    15 Järfälla OK                         29:23                  
     6 Tilda Bjurner               00    15 Bromma-Vällingby SOK                33:32                  
     7 Isa Lundqvist               00    15 Järfälla OK                         39:27                  

       Trine Karlberg              00    15 Tullinge SK                      ej start                  
       Tilde Backlund              01    15 OK Södertörn                     ej start                  
       Selma Gumaelius             00    15 Waxholms OK                      ej start                  
       Amanda Kleijn               00    16 Södertälje-Nykvarn OF            ej start                  



U4  (3)        3490 m                      

     1 Johanna Lönnstedt           97    15 Järla Orientering                   47:24                  
     2 Martin Kihl                 97    15 Sundbybergs IK                    1:03:31                  
     3 Peter Malmberg              95    15 Waxholms OK                       1:21:44                  



U3  (6)        3010 m                      

     1 Lars Gibbard                97    15 OK Ravinen                          36:52                  
     2 Moa Hill                    99    15 Tumba-Mälarhöjden OK              1:00:15                  
     3 Stina Meyersson             99    15 Bromma-Vällingby SOK              1:56:20                  

       Emilia Ganslandt            97    15 IFK Lidingös Skid o OK           ej start                  
       Tove Thunstedt              99    15 Järfälla OK                      ej start                  
       Vera Bogren                 99    15 Sundbybergs IK                   ej start                  



U2  (18)       2240 m                      

     1 Evan Gibbard                00    15 OK Ravinen                          20:29                  
     2 Petter Boding               99    15 IFK Lidingös Skid o OK              22:45                  
     3 Marcus Salomon-Sörensen     00    15 Attunda OK                          22:54                  
     4 Elon Albrektsson            02    15 OK Ravinen                          23:11                  
     5 Anton Hänström              01    15 Täby OK                             24:00                  
     6 Ella Sjöberg                00    15 Tullinge SK                         25:21                  
     7 Axel Kudinoff               99    15 OK Södertörn                        25:37                  
     8 Elin Berg                   01    15 OK Ravinen                          25:39                  
     9 Martin Rinnbäck             02    15 OK Ravinen                          31:10                  
    10 Samuel Jonsson              00    18 Kristinehamns OK                    32:45                  
    11 Agnes Källström             01    21 Sala OK                             34:27                  
    12 Sanna Hedberg               02    15 OK Södertörn                        35:17                  
    13 Kajsa Bogren                02    15 Sundbybergs IK                      37:46                  
    14 Joy Thunberg                99    15 IFK Lidingös Skid o OK              40:36                  
    15 Karin Kallhauge             01    15 Snättringe SK                       43:30                  
    16 Andreas Stenberg            99    15 Tullinge SK                       1:12:05                  

       Daniel Kjellman             01    15 OK Ravinen                       ej start                  
       Anders Lönnstedt            00    15 Järla Orientering                ej start                  



U1  (9)        2420 m                      

     1 Emil Enckell                02    16 Södertälje-Nykvarn OF               19:08                  
     2 Ida Hänström                03    15 Täby OK                             28:33                  
     3 Ella Forsberg               02    15 OK Ravinen                          31:12                  
     4 Emelie Lybert               02    15 OK Ravinen                          31:15                  
     5 Samuel Kyletoft             00    15 Väsby OK                            33:47                  
     6 Ronja Ståhl                 03    15 Sundbybergs IK                      35:09                  
     7 Wiktor Enges                03    15 Attunda OK                        1:00:13                  

       Cecilia Hector              03    15 Snättringe SK                    ej start                  
       Jakob Tedhamre              03    15 Snättringe SK                    ej start                  



Inskolning  (4 2420 m                      

     1 Niklas Erlandsson           05    15 OK Södertörn                      1:02:21                  
     2 Tove Erlandsson             02    15 OK Södertörn                      1:23:11                  

       Alicia Kallhauge            04    15 Snättringe SK                    Ej godk.                  
       Mathilda Tengroth           03    15 Sundbybergs IK                   ej start                  



Öppen 1  (11)  2240 m                      

     1 Nina Wenning                         Klubblös                            30:54 B                
     2 Malin Adolfsson                   15 OK Södertörn                        34:34 B                
     3 Erik Adolfsson                    15 OK Södertörn                        35:01 B                
     4 Helene Boding                     15 IFK Lidingös Skid o OK              35:15 B                
     5 Björn Renner                04    15 OK Södertörn                        42:24                  
     6 Maja Sandvik                02    15 Täby OK                             43:57                  
     7 Adam Karlsson                     23 OK Kolmården                        44:58                  
     8 Elin Karlsson                     23 OK Kolmården                        45:00                  

       Oskar Nilsson                     15 Järfälla OK                      Ej godk.                  
       Ebba Adebrant               01    15 Tumba-Mälarhöjden OK             Ej godk.                  
       Loa Hort                          15 Skogsluffarnas OK                Ej godk.                  



Öppen 2  (15)  3010 m                      

     1 Lennart Berglind            62    15 OK Södertörn                        35:48 B                
     2 Jennifer Wendelius                15 IFK Lidingös Skid o OK              36:38 B                
     3 Felicia Berglind            93    15 OK Södertörn                        50:01                  
     4 Liza Tenne                        15 OK Södertörn                        52:16                  
     5 Jessica Sunnebo                   15 OK Södertörn                        52:49                  
     6 Eva Hagroth                       15 Täby OK                             56:28                  
     7 Annika Nilsson                    15 Snättringe SK                       57:30                  
     8 Göran Persson                     15 OK Södertörn                        58:38                  
     9 Anna Adolfsson                    15 OK Södertörn                      1:00:54                  
    10 Ingela Berglind                   15 OK Södertörn                      1:00:55                  
    11 Maria Hallmen                     15 Järfälla OK                       1:01:17                  
    12 Astrid Berglund             64    15 Skarpnäcks OL                     1:02:00                  
    13 Anette Engstedt                   15 Tullinge SK                       1:06:09                  
    14 Cynthia De-Wit                    15 Snättringe SK                     1:14:03                  

       Göran Mellin                         Klubblös                         Ej godk.                  



Öppen 3  (5)   4300 m                      

     1 Joel Hagroth                95    15 Täby OK                             51:38 B                
     2 Ellen Simmerlein            95    15 Haninge SOK                       1:09:39                  
     3 Erica Åhman                       15 IFK Lidingös Skid o OK            1:37:13                  
     4 Karin Setterqvist           51    15 OK Södertörn                      1:47:06                  
     5 Annika Svärd                      15 OK Södertörn                      1:47:14                  



Öppen 4  (16)  3490 m                      

     1 Elin Carlsson               87    15 IFK Lidingös Skid o OK              35:46 B                
     2 Mimmi Eriksson                    15 OK Ravinen                          46:41 B                
     3 Niklas Brånn                         Klubblös                            47:47                  
     4 Magnus Nilsson              69    15 IFK Lidingös Skid o OK              47:57                  
     5 Bror Ihren                        15 Skarpnäcks OL                       48:45                  
     6 Anders Tallhage                   15 Skarpnäcks OL                       49:30                  
     7 Roland Hammarström          68    15 Waxholms OK                         54:53                  
     8 Margaretha Nylund*          50    15 OK Södertörn                      1:01:11                  
     9 Örjan Arkäng                      15 Tullinge SK                       1:03:05                  
    10 Magdalena Arkäng-Hoffsten         15 Tullinge SK                       1:05:49                  
    11 Ylva Torbiörnsson           68    15 Järla Orientering                 1:08:51                  
    12 Anders Berglund                   15 Skarpnäcks OL                     1:12:40                  
    13 Malin Zackrisson            85    15 OK Älvsjö-Örby                    1:12:42                  
    14 Alexander Sahlin                  15 OK Södertörn                      1:13:25                  
    15 Anna Norell                 95    15 Attunda OK                        1:15:36                  
    16 Stefan Norell               62    15 Attunda OK                        1:15:46                  



Öppen 5  (12)  4300 m                      

     1 Lennart Agén                      15 Sofia Cykelklubb                    36:53 B                
     2 Robert Hagström             82    16 Eskilstuna OL                       47:47 B                
     3 Tommy Erblom                57    15 OK Södertörn                        50:02                  
     4 Ola Envall                        15 Tumba-Mälarhöjden OK                50:46                  
     5 Daniel Wohlgemuth                 15 OK Ravinen                        1:01:15                  
     6 Gunnar Lindholm                      Klubblös                          1:01:40                  
     7 Cecilia Leffler             88    15 Järfälla OK                       1:02:38                  
     8 Anders Wigren               59    15 Tullinge SK                       1:04:37                  
     9 Gunnar Skärlén                    15 Haninge SOK                       1:06:55                  
    10 Monika Persson                    15 Skogsluffarnas OK                 1:10:43                  
    11 Sten Hellström                    15 OK Ravinen                        1:14:11                  
    12 Lena Anderling Norell       62    15 Attunda OK                        1:19:16                  



Öppen 6  (10)  5040 m                      

     1 Mats Alheim                       15 Tullinge SK                         47:13 B                
     2 Marcus Wiklund              82     3 Stora Tuna OK                       51:03 B                
     3 Henrik Sandén               82    15 IFK Lidingös Skid o OK              53:11 B                
     4 Bjarne Kampegård            80    15 OK Södertörn                        55:06 B                
     5 Jonas Norell                      15 Attunda OK                        1:06:00                  
     6 Emil Tallhage                     15 Centrum OK                        1:11:05                  
     7 Tomas Alaeus                      15 OK Södertörn                      1:13:12                  
     8 Tommy Wendt                 55    15 SOIK Hellas                       1:26:09                  

       Gösta Forsén                66    15 Tullinge SK                      Ej godk.                  
       Sofie von Frenckell         67    15 IFK Lidingös Skid o OK           Ej godk.                  



Öppen 7  (27)  2970 m                      

     1 Micke Wallström             63    16 Nyköpings OK                        24:04 B                
     2 Hans Sundqvist              64    15 Tullinge SK                         26:23 B                
     3 Carl-Johan Thorell          62    15 OK Ravinen                          26:30 B                
     4 Jan Sundbüe                 60    16 OK Hällen                           28:00 B                
     5 Patrik Adebrant                   15 Tumba-Mälarhöjden OK                29:10 B                
     6 Håkan Svahn                       15 OK Ravinen                          36:22                  
     7 Carl Gunnar Boström         50    15 Enebybergs IF                       36:33                  
     8 Håkan Granevi               56    15 Tullinge SK                         38:58                  
     9 Magnus Holmström                  15 Skogsluffarnas OK                   42:10                  
    10 Björn Bylund                      15 Skarpnäcks OL                       47:18                  
    11 Eva Nordin                  53    15 Gustavsbergs OK                     52:20                  
    12 Karin Jansson               61    12 Garphyttans IF                      53:12                  
    13 Joakim Westblad             92    15 OK Ravinen                          54:59                  
    14 Ingrid Olsson               60    15 Väsby OK                            56:29                  
    15 Martin Englund*             63    15 OK Södertörn                        58:11                  
    16 Anders Hänström                   15 Täby OK                             58:58                  
    17 Lotten Lundeberg*           55    15 OK Södertörn                      1:00:10                  
    18 Bror Wahlberg               35    15 Haninge SOK                       1:00:21                  
    19 Anita Brattland             58    15 OK Ravinen                        1:01:01                  
    20 Marcus Hammarström          95    15 Waxholms OK                       1:02:16                  
    21 Börje Nilsson               35    15 Järfälla OK                       1:12:38                  
    22 Christel Nilsson            60    15 Haninge SOK                       1:17:00                  
    23 Anki Landarv                         Klubblös                          1:17:05                  
    24 Bo Landarv                           Klubblös                          1:17:14                  
    25 Anders Friström*            57    15 Skarpnäcks OL                     1:25:05                  

       Catarina Carlqvist          64    18 OK Djerf                         Ej godk.                  
       Erik Bjernulf               61    15 Sundbybergs IK                   Ej godk.                  



Öppen 8  (22)  5340 m                      

     1 Lars Forsberg               57    15 OK Ravinen                          45:33 B                
     2 Torbjörn Jansson                  12 KFUM Örebro OK                      55:42 B                
     3 Ilkka Koskinen                    15 Tullinge SK                         57:12 B                
     4 Håkan Kallur                62    15 OK Ravinen                          57:41 B                
     5 Mark Gibbard                66    15 OK Ravinen                        1:00:58                  
     6 Ingrid Zetterström                15 Söders SOL Tyresö                 1:03:35                  
     7 Kalle Zetterström           91    15 Söders SOL Tyresö                 1:08:23                  
     8 Joel Mongård                80    15 Skogsluffarnas OK                 1:08:57                  
     9 Kristoffer Hylander               15 Tumba-Mälarhöjden OK              1:09:13                  
    10 Bo Lauri                          15 Snättringe SK                     1:09:50                  
    11 Sofie Åberg                 81    23 Tjällmo-Godegårds OK              1:10:39                  
    12 Johan Larsson                        Klubblös                          1:11:25                  
    13 Kjell Bengtsson             58    15 Tullinge SK                       1:12:07                  
    14 Lina Berglund               85    15 Järfälla OK                       1:12:56                  
    15 Emma Zetterström            90    15 Skarpnäcks OL                     1:13:25                  
    16 Karl-Erik Bäckström         57    15 SOIK Hellas                       1:14:05                  
    17 Johan Källbäck                       Klubblös                          1:14:10                  
    18 Therese Sjöberg             81    15 IFK Enskede                       1:19:49                  
    19 Katarina Holmgren           83    15 Skogsluffarnas OK                 1:28:25                  
    20 Olle Källbäck                        Klubblös                          2:36:52                  

       Stina Åberg                 86    23 Tjällmo-Godegårds OK             Ej godk.                  
       Bure Noreus                       15 OK Ravinen                       Ej godk.                  



Öppen 9  (6)   7400 m                      

     1 Martin Larbo                      15 IFK Lidingös Skid o OK              53:36 B                
     2 Magnus Cerderlöf                  15 Järfälla OK                       1:03:27 B                
     3 Tobias Spång                70    15 Hammarby IF OF                    1:09:42 B                
     4 Nicklas Johansson                 11 IK Örnen                          1:22:46                  
     5 Claes Andersson             65    15 Tullinge SK                       1:23:05                  
     6 Hans Rullgård               78    15 Solna OK                          1:29:18